Varovanie obyvateľstva
- Úvod
- Druhy signálov
- Hovorené informácie
- Prostriedky varovania
- Keď zaznie siréna
- Skúška sirén
- Kontakt
Prostriedky varovania
Na území Slovenskej republiky je komplexný systém varovania a vyrozumenia obyvateľstva budovaný a prevádzkovaný spoločnosťou Telegrafia, a.s.
Tento celoštátny varovný systém sa nazýva SEHIS. V súčasnosti pozostáva z viac ako 2000 sirén, z ktorých je 900 elektronických typu PAVIAN a zvyšok tvoria rotačné sirény. Tieto sirény sú ovládané z 30 varovných centier po celom území SR.
Prostriedky varovania obyvateľstva delíme na:
- Elektronické sirény - sú schopné reprodukovať okrem výstražných signálov aj hlasové správy. Pozostávajú z elektronickej a akustickej časti. Celá elektronika je zabudovaná v skrini z nehrdzavejúcej nerezovej ocele. Elektronická časť obsahuje akumulátory, ktoré zabezpečujú činnosť sirény aj po dobu 72 hodín po výpadku elektrickej energie. Akustická časť je tvorená reproduktorom a ozvučnicou. Prípadná porucha sa nezistí až v okamihu použitia sirény ale vopred, čo umožňuje jej včasné odstránenie.
- Rotačné (elektrické sirény) - ich veľkou nevýhodou je, že potrebujú trvalý zdroj elektrickej energie. To znamená, že nie je možná ich prevádzka na akumulátory, resp. záložné zdroje by boli neúmerne drahé. Nespĺňajú teda požiadavku na funkčnosť po dobu 72 hodín po výpadku elektrickej energie. Rotačné sirény sú schopné iba generovať tóny o určitej frekvencii, ale neumožňujú reprodukciu hovorených informácií. V porovnaní s elektronickými sirénami majú aj náročné ovládanie.
- Obecné rozhlasy - so súhlasom obce je možné na celoštátny systém varovania a vyrozumenia napojiť aj miestny informačný prostriedok obce a so súhlasom prevádzkovateľa aj domáci rozhlas. V prípade, že rozhlas umožňuje automatické diaľkové spustenie, sú jeho funkcie zrovnateľné s elektronickou sirénou.
Na územiach, ktoré nie sú ozvučené sirénami ani miestnymi informačnými prostriedkomi obce sa varovanie obyvateľstva zabezpečuje vyhlasovaním varovných signálov pomocou verejnej telefónnej siete alebo pomocou pohyblivého prostriedku, ktorým môže byť motorové vozidlo vybavené rozhlasovým zariadením (megafónom). Tieto motorové vozidlá sú najčastejšie v pôsobnosti hasičského a záchranného zboru a policajného zboru.
Jednotné európske číslo tiesňového volania
112
Národné čísla tiesňového volania
- 150 - Hasičský a záchranný zbor
- 155 - Zdravotná záchranná služba
- 158 - Polícia